تبلیغات
"شجره طیبه صالحین حوزه امیرالمومنین علی (ع)" - معرفی الگوها و اساتید اخلاق
"شجره طیبه صالحین حوزه امیرالمومنین علی (ع)"
"مثل شمعی پروانه ها را دور خود جمع کنید"
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
وصیت شهدا
وصیت شهدا
لینک دوستان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
ارسال شده در پنجشنبه 23 بهمن 1393 ساعت 11:20 ق.ظ توسط علیرضا ابراهیم پور

استاد بی بدیل اخلاقویژگی‌های اخلاقی آیت الله مجتبی تهرانی از زبان حجت الاسلام کاظم صدیقی

 شخصیتی جامع الاطراف

حضرت آیت الله مجتبی تهرانی رحمت الله علیه شخصیتی جامع الاطراف بودند. در ابعاد اخلاقی نیز ایشان زاهدی وارسته و بی تعلق به دنیا بود و جامعه ما باید از این گونه شخصیت ها الگو بگیرد.

. ایشان مخزن اسرار حضرت امام خمینی قدس سره الشریف هم در مسائل اخلاقی و عرفانی و هم در مسائل انقلابی و علمی بود، به قدری با امام راحت بودند که حتی گاهی مطلبی که فرزندان امام حیا می کردند که به امام منتقل کنند، مرحوم آقای تهرانی به ایشان منتقل می کردند.

 

زاهد بصیر

آیت الله تهرانی به معنای واقعی کلمه زاهد بود، این عالم ربانی هیچ گونه ارزشی برای دنیا و مظاهر دنیوی قائل نبود و غباری از دنیا نیز بر دامان ایشان ننشست .البته زهد ایشان زهد انزوا و گوشه گیری نبود، ایشان زاهدی بصیر و در متن جامعه و مردم بود، ایشان مشکلات را در تمام مسائل انقلاب رصد می کردند و جزو دلسوزترین افراد نسبت به مسائل انقلاب و مردم بودند. نسبت به مشکلات کشور نیز اشراف کامل داشتند، اما به گونه ای عمل می کردند که هم به رسالت خود عمل کرده باشند و هم جامعه را مایوس نکنند.

 

ارادت خالص به اهل بیت علیهم السلام

ارادت آیت الله تهرانی نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام مثال زدنی بود، ایشان نسبت به اهل بیت علیهم السلام مخصوصا  امام حسین علیه السلام فانی بود، ایشان زمانی که در ماه محرم در بیمارستان شیمی درمانی می کردند، با اصرار خودشان از بیمارستان ترخیص شدند و در جلسه روضه امام حسین علیه السلام شرکت کردند و تا زمانی که نفس داشتند با تمام وجود یا حسین می گفتند. ایشان ذاتا حسینی، علوی و فاطمی بود، آروزی ایشان این بود که در روز اربعین به لقاءالله بپیوندد و در مراسم تشییع جنازه آیت الله انواری نیز به من فرمودند رفقای ما یکی یکی می روند و بعد از ایشان(آقای انواری) نوبت من هست.


دلسوز نظام اسلامی

حضرت آیت الله تهرانی رحمت الله علیه ظرافت داشتند و گاهی که به مسؤولان دیپلماسی مطلبی را متذکر می شدند، بسیار دقیق بود به گونه ای که بزرگ ترین سیاست مداران نیز به آن توجه نداشتند .در دو دوره انتخابات روشن بینی ها و ظرافت هایی داشتند و از هیچ چیز مضایقه نکردند و البته جایی را هم به هم نریختند، ایشان فردی بسیار بصیر بودند که به درستی اظهار نظر می کردند.

 

مصداق بارز عاش سعیدا و مات سعیدا

محبت و معرفت آیت الله تهرانی نسبت به اهل بیت علیهم السلام عالمانه و عارفانه بود، ایشان دل خود را خانه اهل بیت علیهم السلام قرار داده بود و مصداق بارز عاش سعیدا و مات سعیدا بود.
این عالم وارسته با نسل جوان ارتباط صمیمانه ای داشت، آن مرحوم همیشه می گفت حضرت امام دنبال این بود که شاگردان خود را الهی بار بیاورد، ایشان به دنبال شکار دل ها بود و افرادی که در مکتب ایشان تربیت یافته اند دچار انحراف نشده اند .با طلاب پدرانه برخورد می کرد، بیشتر افرادی که در جلسات ایشان حضور می یافتند جوانان بودند، مرحوم شهید صیاد شیرازی نیز تربیت شده مکتب ایشان بود.