تبلیغات
"شجره طیبه صالحین حوزه امیرالمومنین علی (ع)" - روش های بصیرت افزایی 3
"شجره طیبه صالحین حوزه امیرالمومنین علی (ع)"
"مثل شمعی پروانه ها را دور خود جمع کنید"
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
وصیت شهدا
وصیت شهدا
لینک دوستان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
ارسال شده در سه شنبه 12 خرداد 1394 ساعت 03:14 ب.ظ توسط علیرضا ابراهیم پور

روش های بصیرت افزایی 3

دشمن شناسی

شناخت دشمن ابزاری کارآمد در افزایش بصیرت است. دشمن در جهت مقابل حق قرار می گیرد و همراه بر علیه آن اقدام می کند. یکی از ملاک های اساسی شناخت حق، شناخت جهت مقابل آن یعنی باطل است و به دنبال آن شناخت حق هم ساده تر خواهد شد.

 

دشمن شناسی

شناخت دشمن ابزاری کارآمد در افزایش بصیرت است. دشمن در جهت مقابل حق قرار می گیرد و همراه بر علیه آن اقدام می کند. یکی از ملاک های اساسی شناخت حق، شناخت جهت مقابل آن یعنی باطل است و به دنبال آن شناخت حق هم ساده تر خواهد شد.

 

 مطالعه و مرور تاریخ و عبرت از آن

توصیه قرآن کریم و اولیای دین به سیر در زمین و مطالعه تاریخ، برای تفنن و سرگرمی نیست بلکه هدف عبرت گیری و افزایش سطح بصیرت جامعه است تا راه موفقیت و سعادت جوامع قبلی را دنبال کرده و از مسیرهایی که سبب انحراف و لغزش آن ها شده، خود را برحذر داریم؛ چرا که پروردگار عالم با هیچ قوم و ملت و دولتی پیوند دوستی نبسته و به نفع آن ها وارد عمل نخواهد شد مگر آن که خودشان شرایط دریافت رحمت الهی را فراهم آورند: «ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم».[1]

یکی از اساسی ترین راه های بصیرت افزایی توجه و عبرت از تاریخ است. تاریخ پُر است از نشانه ها و عبرت های خوب و بد. و مطالعه آن بسیاری از حقایق و تجربیات را بر انسان ها روشن می سازد. خصوصا مطالعه تاریخ معاصر ایران که مقام معظم رهبری بر آن بسیار تاکید می کنند به افزایش تحلیل و درک و بصیرت کمک فراوان می کند. ایشان خود نیز همواره برای روشنگری و آگاه سازی مردم به بیان شواهد و امثله تاریخی خصوصاً در برخی دوران خاص از جمله تاریخ انقلاب و نیز دوران صدر اسلام و زمان حضرت علی که حق بر اهل آن مشتبه شده بود می پردازند.

منظور از مطالعه تاریخ نگاه عمیق و دقیق آن است نه نگاه ظاهری و سطحی. مسلما در تاریخ اسلام، یکی از پرعبرت‌ترین و درس آموزترین حادثه ها، عاشورا بوده است. شاید اگر در آن زمانه، مردمانی آگاه و با بصیرت می زیستند و خط مشی اسلام محمدی را فراموش نمی کردند، فریاد یاری جویی امام حسین(علیه السلام) بی پاسخ نمی ماند.

 

 جریان شناسی فکری، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و...

در سوره زمر خداوند بهترین بندگان خاص خود را كسانی دانسته كه دنبال گفتارهای مختلف می روند و صداهای گوناگون را طلب می كنند. البته این به معنای پذیرش هر کلام و هر استدلالی نیست. بلکه این به خاطر آن است که پس از اینکه گفتارهای گوناگون با هم مواجه می شوند حق راه خودش را پیدا می کند و بالا می‌آید و باطل نیز شناخته می شود. امروزه بسیاری از افراد در غالب گروه ها و احزاب و دسته جات شناخته می شوند و می توان با شناخت جریان ها مختلف بسیاری از حقایق را درک کرد. در فتنه اخیر پس از آنکه ارتباط برخی از افراد در داخل با سلطنت طلبان، منافقان، و فراریون خارج از کشور روشن شد درک بسیاری از شبهات برای مردم ساده تر گردید. از این رو شناخت جریانات ضروری است.
برچسب ها : روش های بصیرت افزایی 3 ,  دشمن شناسی ,